Konkurs wiedzy o filmie miał swą pierwszą edycję w roku 2002, początkowo adresowany był do uczniów XVII LO. Pierwsza edycja o charakterze międzyszkolnym odbyła się w roku szkolnym 2008/2009, a wzięli w niej udział uczniowie z czterech poznańskich liceów.

Do tej pory w konkursie uczestniczyły następujące szkoły ponadgimnazjalne z Poznania: I LO, II LO, III LO, IV LO, VLO, VI LO, VIII LO, IX LO, X LO, XI LO, XII LO, XVI LO, XVII LO, XX LO, LO św. Marii Magdaleny, Technikum Budowlane, Zespół Szkół Łączności, Zespół Szkół Ekonomicznych, Zespół Szkół Samochodowych, Liceum Plastyczne.

A także uczniowie z Bolechowa, Gniezna, Jarocina, Kalisza, Konina, Kórnika, Leszna, Opalenicy, Szamotuł, Ostrowa Wielkopolskiego, Ostrzeszowa, Piły, Pleszewa, Pniew, Puszczykowa, Swarzędza, Śremu, Witkowa, Wrześni, Żychlina.

Organizatorzy stawiają sobie za cel popularyzowanie świadomego uczestnictwa młodzieży w kulturze współczesnej, odwołując się do znaczących premier filmowych danego sezonu. Konkurs propaguje też klasykę filmu i sztukę odczytywania języka kina oraz rozumienie warsztatu filmowego.

Partner główny od 2018: Kino Muza w Poznaniu

Honorowy  Patronat Wielkopolskiego Kuratora Oświaty ( pani Elżbieta Walkowiak,  pani Elżbieta Leszczyńska)

Filmoteka Szkolna

Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Organizatorzy festiwalu AFF-Era Filmowa w Bydgoszczy – pani Dominika Kosińska i pan Dominik Wierski

Kino polskie po 1989

2011

Dokumenty z pakietu Filmoteki Szkolnej (Nienormalni, Jestem zły, Nasza ulica, Z punktu widzenia nocnego portiera, Usłyszycie mój krzyk).

2012

Klasyka polskiego kina fabularnego (cztery tytuły z pakietu Filmoteki Szkolnej: Jak być kochaną, Popiół i diament, Amator, Rejs)

2013

Arcydzieła kina światowego (Lot nad kukułczym gniazdem, Ojciec chrzestny, Łowca jeleni, Dziecko Rosemary).

2014  Kreacje aktorskie w filmach o artystach (Mój Nikifor, Wojaczek, Skazany na bluesa, Amadeusz).

2015

Kino gatunkowe – dramat sądowy (Dwunastu gniewnych ludzi, Sprawa Kramerów) i film wojenny (Szeregowiec Ryan, Kanał i Ziemia niczyja).

2016

Kino społeczno-polityczne (Przesłuchanie, Hotel Rwanda, Wiatr buszujący w jęczmieniu, Więzień nienawiści).

Kino egzystencjalne  (La strada, Siódma pieczęć, Historie miłosne, Dekalog I)

2018

Motyw wesela w filmie (Wesele Smarzowskiego, Kontrakt Zanussiego, Tuż po weselu, Rachel wychodzi za mąż, Wypełnić pustkę).

2019

Różne ujęcia biografii w dziele filmowym (Bogowie, Takiego pięknego syna urodziłam, Wściekły byk, Niczego nie żałuję, Bob Dylan. I'm Not There,  Pierwszy człowiek).

2009 – X LO

2010 – LO św. Marii Magdaleny w Poznaniu

2011 – VI LO w Poznaniu

2012 – VI LO w Poznaniu

2013 – Zespół Szkół Ogólnokształcących w Śremie

2014 – LO św. Marii Magdaleny w Poznaniu, III miejsce XVII LO w Poznaniu

2015 – VI LO w Poznaniu

2016 – LO św. Marii Magdaleny w Poznaniu

2017 – VI LO w Poznaniu

2018 – LO św. Marii Magdaleny w Poznaniu

2019 – I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Jarocinie oraz Natalia Kalka i Marcin Łukomski ("Wolni Strzelcy")

2014 III miejsce Ewa Michalak i Tomasz Begier

2015 V miejsce Ewa Michalak i Tomasz Begier

2018 IV miejsce Natalia Kalka i Marcin Łukomski

V miejsce Zofia Jamrozik, Kacper Lorenc

2019 V miejsce Klaudia Kozłowska, Zofia Laskowska

Kino Muza

Wielkopolski Kurator Oświaty

Filmoteka Szkolna

Dyrekcja ZSO nr 4

Rada Rodziców ZSO nr 4

nauczyciele szkoły

Wspomagała nas dr Anna Igielska z UAM, dzieląc się swoją wiedzą filmową.

Renata Borowiak i Lidia Gapińska – polonistki ZSO nr 4

JURY

Nauczyciele ZSO 4: Renata Borowiak, Lidia Gapińska, Kalina Grochocka, Justyna Jaworska, Magdalena Orłowska, Justyna Potaczek, Marzena Stefańska-Kossakowska
nauczyciele – opiekunowie uczestników